Prof. Dr. Sibel Çakır

Biyografi

İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de, üniversite eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi’nde 1996 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nde psikiyatri uzmanlık eğitimini aldı. İhtisas yılları’ndan itibaren, şizofreni, bipolar bozukluk, dirençli depresyon, geriatrik psikiyatri alanlarında çalıştı. Psikiyatri uzmanlık tezini, Yaşlılık depresyonları konusunda yaptı. 2004 yılında University of Texas San Antonio’da Şizofreni ve Bipolar bozuklukta kognitif işlevler konusunda doktora sonrası araştırmacı, Hollanda Riagg Rijnmund’da 2008 yılında ziyaretçi psikiyatr olarak çalıştı. Aralık 2018’ e kadar İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Profesör Doktor ve Duygudurum Bozuklukları Birimi sorumlusu olup, Yataklı Psikiyatri Servisi ve Geriatrik Psikiyatri Birimi’nde çalışmıştır.

Bipolar Yaşam Derneği ve Bipolar Bozukluklar Derneği’nin kurucu üyesidir. Son yıllarda bipolar bozuklukta ilaç tedavilerinin tek başına yeterli olmadığını düşündüğü için, psikososyal yaklaşımlar, rehabilitasyon, bireysel ve grup psikoeğitimi ve bipolar bozukluğu olan kişilerin sosyal ve mesleki işlevselliğini arttırmak konusunda çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

Diğer ilgi alanları gastronomi ve mutfak kültürü, resim, heykel, fotoğraf ve koşudur. Pek çok yarımaraton ve maratonda koşmuştur. Bu alanların ruhsal hastalıkların rehabilitasyonunda kullanılması gerektiğini düşünerek, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniği ve Fransız Lape Hastanesinde, egzersiz, sanat ve rehabilitasyon çalışmalarının başlaması, geliştirilip sürdürülmesinde görev almış, Sanat Psikoterapileri Derneği’nin de kurucu üyesidir.

Halen Fransız Lape Hastanesi Tıbbi direktörlüğü görevini sürdürmekte ve özel muayenehanesinde hastalarını görmektedir.