Bipolar bozukluk tanısı kondu, şimdi ne yapacağım?

Evet ismi biraz ürkütücü gelebilir. Şöyle internetten hemen bir bakayım dersen önce ürkütücü, sansasyonel haber ve yorumlar karşına çıkar. Magazinel haberler, genelde, alevlenme dönemlerindeki kontrolsüzlükleri verir. Çünkü bunlar ilgi çekicidir. Hemen paniğe kapılma, karalar bağlama. Unutma ülkemizde beşyüz binden fazla, İngiltere’de 750 bin, Almanya’da 1 milyon , ABD’nde ise 2 milyon bipolar bozukluk tanılı kişi var. Bu kişilerin yarısından fazlası hastalığı iyi yönetip, tedaviyi başarıyla götürebiliyor ve yaşamını normale yakın sürdürebiliyor.

Şimdi bu konuda ailen, eşin ya da çok yakın arkadaşınla işbirliğine girmeli, bu konuda sana desteği esirgemeyecek, güvenilir birini belirlemelisin. Süreçte sana eşlik etmesi, bu süreci yakından takip etmesi gerekir.

Sonrasında bu konuda çalışan profesyonel birini belirlemelisin. Bu uzun soluklu bir tedavi. Sürekli görüşeceğin, seni, aileni tanıyacak, pek çok özel bilgini paylaşacağın bir psikiyatr olmalı. İmkanın dahilinde, sana zaman ayıran, güven veren, sorularını yanıtlayan bir hekim olması işleri kolaylaştırır. Bu konuda ülkemizde yeterli donanımda, bilimsel gelişmeleri izleyen pek çok psikiyatr var. Sık hekim değiştirmek seninle, hastalığın, tedavi yanıtınla ilgili toplanan bilginin kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden baştan uzun süre tedaviyi sürdürebileceğin bir hekim belirlemek önemli.

Bundan sonra yapman gereken ise, hastalıkla ilgili bilgini arttırmaktır. İnternette bilgi kirliliği olabilir. Tabii diğer bipolar bozukluk tanısı almış kişilerin görüşlerine de bak, fakat hastalığın kontrolsüz, alevlenme dönemlerinde yazılanlar seni yanıltabilir. Doktoruna kaynak sor, Bipolar Yaşam Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği web sitelerinde yararlı bilgiler bulabilirsin. Hastalıkla ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursan, hastalığı o kadar kolay yönetir, en az zararı görürsün.